Mini İş Makinası Seçimi

Mini İş Makinası Seçimi Yaparken

Türkiye de 2000 li yıllarda kullanımı yaygınlaşan mini iş makinalarının kullanım alanları artıkça satış sayısı da bununla birlikte artış gösteriyor. Kullanıldığı sektörlerin durumlarına göre daralmalar yaşansa da mini iş makinaları alımları devam ediyor. Özellikle makina alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Hangi sektörde kullanacaksınız, hangi müşteri grubuna hitap edeceksiniz, nerelerde kullanacaksınız vb. Doğru alımı yapabilmeniz için ihtiyacınızı tam olarak belirlemeli ve buna göre alımınızı gerçekleştirmelisiniz. Kararınızı verdikten sonra hangi makine türünü seçecekseniz ona göre karar vermelisiniz. Mini ekskavatör, mini yükleyici veya mini kazıcı yükleyici mi satın alacaksınız? Bu üç kompakt makina türünün de özelliklerine göre avantajları veya dezavantajları olabiliyor. Bizim arkadaşta bu makina var diyerek seçim yapmak sizi gereksiz bir yatırıma yönlendirebilir. İhtiyacınızın ne olduğunu ve nerede kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Neden 2. El Mini İş Makinası Alımı Yapılmalı?

2018 yılı öncesinde mini iş makinası almayı düşünen yatırımcılar genellikle “0” (yeni) almayı tercih ederlerdi. Finansal şartların daha iyi olması, döviz kurlarının daha düşük olması, alım yapmayı kolaylaştıran nedenlerdi. 2020 yılına geldiğimiz bu yaşadığımız dönemde ise finansal şartların zorlaşması ve işlerde yaşanan düşüklükten dolayı yatırımcılar 2.el iş makinası alımına yönelmeye başladılar. Yatırım maliyetinin daha az olmasıyla beraber, daha az risk alınması bu konudaki en büyük faktörlerden biri olmaktadır. İkinci el makine alımından sonraki süreçte yaşanan değer kaybı ise “0” yeni makine alımına göre çok daha az olmaktadır.

2.El Mini İş Makinası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el iş makinası alımı çoğu kullanıcı tarafından risk olarak görülebilir. Ancak doğru şekilde hareket edilirse risk olmaktan çıkar ve sizin için kâra dönüşebilir. Alım-satım işleminde en önemli şey karşılıklı olarak birbirine güvenmektir. Makinayı kim kullandı, nasıl kullandı, nerede kullandı gibi konular bunlar net bir şekilde öğrenilirse daha doğru karar verilebilir. İş makinalarının garanti süresi ve servis anlaşmaları süresi dolduktan sonra maalesef yetkili servislerin tercih edilme oranı düşüyor. Bu yüzden de alacağınız makinanın geçmişini göremiyorsunuz. Ne zaman servise gitti? Bakımları ne zaman yapıldı? Hangi saat aralıklarında bakım yapıldı? Hangi parçaları değişti? Bu sorulara cevap bulmanız zorlaşıyor. Son yıllarda servis anlaşmalarıyla makinaların yetkili servislere gitme oranı artsa da istenilen seviyelere ulaşmış değil. Almayı düşündüğünüz mini iş makinasını güvendiğiniz bir servise veya markanın yetkili servisine kontrol ettirmek de her zaman sizin için faydalı olacaktır. İlk başta bir maliyet olarak gözükse de ileride daha büyük zararlara yol açmaması için önleminizi en başından almak iyi olacaktır.

Yorumlar

  • canbesli
    13 Mayıs 2020 at 18:45

    Emeğinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş.

chat
Yorum Ekle